Hogyan működik jól és romlik el az emésztőrendszerünk? 2. rész
Az emésztőrendszer középső szakasza – a gyomor
Olvasási idő 5 perc
Milyen részekből épül fel a gyomor?
Melyek a gyomor feladatai?
- A táplálék befogadása
- A táplálék rövid idejű tárolása
- A táplálék kisebb fizikai egységekre bontása
- A táplálék gyomornedvvel való elkeverése
- A táplálék péppé alakítása – ez a pép az úgynevezett chymus
- Gyomorsav és emésztőenzimek termelése – a gyomor fedősejtjei és fősejtjei
- Fehérjék és kis mértékben a zsírok emésztésének megkezdése
- Egyes mikrotápanyagok felvételéhez szükséges speciális anyagok termelése
- A táplálékkal bejutó kórokozók semlegesítése
- A chymus vékonybélbe való juttatása
- Savas vegyhatású folyadék – sósav
- Ionok
- Pepszinogének és pepszin – fehérje emésztő inaktív és aktív enzim
- Lipáz
- Glikoproteinek (mucin, haptocorrin és intrinsik faktor)
- Transzformáló növekedési faktor alfa
- Amphiregulin
- Heparinkötő epidermális növekedési faktor (EGF)
- Hepcidin (vas felszívódáshoz elengedhetetlen)
- Leptin
A gyomorsav
Az emberi gyomor naponta körülbelül 150 ml gyomorsavat (sósavat – HCl) termel, amelyet a gyomor fedősejtjei választanak ki. Két étkezés között a gyomornedv pH-ja 5 körül (enyhén savas közeg), az étkezés közben – egészséges emésztőrendszeri funkciók mellett – 1,5 és 3,5 közötti pH-n mozog (erősen savas közeg).
Miért jó, ha erős a gyomorsav?
A gyomorszáj akkor van zárva, ha erős a gyomorsav.
Ha erős a gyomorsav, gyorsabb az emésztés, hamarabb kiürül a gyomor.
Az alsó gyomorgyűrű csak akkor engedi ki az ételt, ha az kellőképpen kicsi méretű (sikeres gyomor emésztés).
Ha hamarabb kiürül a gyomor, nincsen ideje erjedni az ételnek, kevesebb gáz termelődik.
Ha az étel gyorsan emésztődik, nem keletkeznek gázok, nincsen kellemetlen teltségérzet, és kisebb eséllyel jut vissza az étel a nyelőcsőbe (reflux).
A gyomorsav képes a nagyon komplex felépítésű fehérjék szerkezetének bontására – ezt a folyamatot hívjuk denaturációnak. Ezzel kezdődik a fehérje emésztés folyamata. A gyomorsavban lévő hidrogén atom képes károsítani a kórokozókat, ezzel fertőtleníti a táplálékot, védve a szervezetet a súlyos fertőzésektől, illetve a vékonybél és vastagbél flóra egyensúlyának felborulásától. Ha a vékonybél flórája felborul, akkor azt kontaminált vékonybél szindrómának, SIBO-nak hívjuk.
TIPP: A gyomorsav étkezés közbeni erősítése segít megakadályozni a SIBO kialakulását.
A gyomorsav kiválasztása az étkezést kezdetét követő nagyjából 50-60. percben a legintenzívebb, a 2. óra végére már közel az éhgyomri állapothoz hasonló a gyomorsav kiválasztás mértéke.
Tipp: Az étkezést követő 1,5 – 2 órában kerülje a nagy mennyiségű folyadék, ne oldja fel a gyomorsav erősségét.
Pepszinogének - pepszin
Elsősorban a gyomor fősejtjei termelik a pepszinogén I. és II. enzimeket, amelyek a termelődésük pillanatában még inaktívak. 3,5 pH alatti gyomorsav jelenlétében indul meg a jelentős szintű aktiválódásuk pepszinné, amely már képes ellátni feladatát: a fehérjék bontását. 5 pH felett visszafordíthatatlanul elveszti aktivitását, 7 pH felett pedig már denaturálódik. Emiatt fontos az, hogy evés közben minél erősebben savas legyen a gyomornedv.
Tipp: Minden olyan étel vagy ital, amely sós, savanyú, keserű vagy csípős, elősegíti az erős gyomorsav termelődését, ezzel pedig a fehérjék emésztését.
A gyomorban termelődő lipáz feladata a zsírok bontása, ez az enzim gyengén savas környezetben aktív. Az erős gyomorsav jelenlétében tehát nem működik jól, ezért csak nagyon csekély mennyiséget bont le a zsírokból a gyomorban.
A nyálból származó nyál-amiláz addig bontja a szénhidrátot, amíg az összes amilázt hatástalanná nem teszi a gyomorsav a gyomorban.
B12 vitamin (kobalamin)
A B12 vitamin felszívódása egy több lépésből álló, komplex folyamat. Állati fehérjékből nyerjük ki, amelyekhez jól működő gyomor és vékonybél emésztésre van szükség. A nyál védő fehérjét (haptocorrin) kapcsol a B12 vitaminhoz, hogy megvédje azt a gyomorsavtól. Ez a védő fehérje a vékonybélben bomlik le a B12 vitaminról. A gyomor fedősejtjei intrinzik faktor nevű anyagot termelnek, amely a vékonybélben kapcsolódik a vitaminhoz. Erre a faktorra szüksége van a B12 vitaminnak, hogy fel tudjon szívódni a vékonybélen keresztül. Az emésztési funkció zavara felelős lehet a B12 vitamin hiányáért is.
A gyomor belsejét védő nyálka, azaz mucin borítja, amelyet a gyomor mucin termelő sejtjei termelnek. Ez a nyálka védi meg a gyomrot a savas gyomornedvtől. A nyálka nélkül a gyomor fala károsodna a savas vegyhatás miatt. A nyálkahártya mucin rétege csak a savas környezettől védi meg a gyomorfalat, a lúgos hatásokat nem tudja kivédeni. Ez a tulajdonsága akkor okoz problémát, amikor a vékonybél tartalma visszafolyik (refluxál) a gyomorba. A lúgos vegyhatású vékonybélnedv ekkor felmaródásokat hozhat létre a gyomor nyálkahártyáján. A felmaródott nyálkahártyát ezután már a gyomorsav is képes irritálni – ezt a visszafolyást hívják a köznyelvben “epés refluxnak”.
Hogyan ürül ki az étel a gyomorból?
A gyomortartalom kiürülését a gyomor pH-ja szabályozza. Csak akkor nyílik meg az alsó gyomorgyűrű (pylorus) és engedi át a gyomorpépet, ha a gyomorban lévő közeg elég savas. Egyszerre csak kis mennyiségű táplálék juthat a vékonybélbe, ennek szabályozásáért elsősorban a vagus ideg felel. Ha nem elég erős a gyomorsav, lassabban ürül ki a gyomor, és ez sok kellemetlen tünettel járhat:
- kellemetlen teltségérzet
- az étel erjedése miatti gázok – puffadás a gyomorban
- az étel erjedése miatti gázok – böfögés
- a gázok fizikai nyomása miatt a gyomortartalom visszafolyhat a nyelőcsőbe is – a gázok felgyűlése így akár a köznyelvben a “reflux”-ként emlegetett állapotot (GERD) hozhatja létre.
A cikk írásához a szakmai alapot a Tulassay Zsolt által szerkesztett Gasztroenterológia szakkönyv biztosította – 2023. Medicina Kiadó
3. slideplayer.hu/slide/2144243/
4. https://www.marathontime.hu/feherje-kerdes-valasz-mikor-mennyit-miert
Szerző: Lányi Kata